niedziela, 2 lutego 2014

Wszystko o kolorach we wnętrzu

W każdym pomieszczeniu możesz wykreować przeróżne nastroje w zależności od wybranej kompozycji barw. Przez umiejętną zmianę kolorystyki, możesz je urządzić w nowoczesnym lub klasycznym stylu. Możesz też sprawić, by wnętrze było żywe i energiczne lub spokojne i relaksujące.
Wybór należy do Ciebie :)

Kolory ciepłe
Te kolory i ich odcienie pomniejszą Twoje pomieszczenie i spowodują, że będzie w nim przytulniej.
Dlatego jeśli masz duży dom, duże wnętrze, możesz bez obaw użyć ciepłych barw.
Ale nie tylko, również w małych pomieszczeniach umiejętne użycie tych kolorów, będzie prezentowało się znakomicie.

Żółty – kolor nauki i optymizmu, przywołuje pozytywne skojarzenia. Pobudza do działania. Sprawia wrażenie przestronności. Sprawdzi się w pokoju dziecięcym, kuchni i jadalni.
Pomarańczowy – podobnie jak żółty, to kolor radości i słońca. Świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.
Czerwony – kolor miłości, namiętności, ale też agresji. Działa pobudzająco, ale ciężko się przy nim skoncentrować. Będzie się dobrze prezentował w przedpokoju. Zastosowany w restauracjach sprawdzi się idealnie, gdyż wzmaga apetyt.
Brązowy – kolor ziemi, natury. Brązów możemy użyć praktycznie w każdym pomieszczeniu: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój czy łazienka. Wnętrze stanie się ciepłe, klimatyczne i uspokoi nas.





Kolory zimne
W przeciwieństwie do kolorów ciepłych, te zimne optycznie powiększą Twoje pomieszczenie.
Świetnie sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym wprowadzając świeżość i spokój.

Niebieski – oznacza spokój, harmonię i kontemplację. Zawsze optycznie powiększy nam przestrzeń. Hamuje łaknienie, dlatego nie stusujmy go w kuchni czy jadalni. Za to świetnie się sprawdzi w salonie, sypialni i łazience.
Zielony – symbolizuje spokój, skupienie, nadzieję. Działa relaksująco. Wprowadza świeżość i równowagę. Często używany jest w gabinetach, bibliotekach, łazienkach i przedpokojach.
Fioletowy – pobudza wyobraźnię, jest ekskluzywny, dodaje wnętrzom dramaturgii. Najczęściej używamy go w sypialni i pokoju dziecięcym.
Różowy – zawsze będzie nam się kojarzył z dzieciństwem :) W pokojach małych dziewczynek jest niezastąpiony. Każda mała księżniczka go uwielbia. Ponadto odpędza on wszystkie czarne myśli ;)
Sprawdzi się również w salonie i kobiecej sypialni.
Szary – to najmodniejszy kolor ostatnich czasów. Sprawia, że wnętrze wygląda  nowocześnie i elegancko. Jest idelanym tłem dla kolorowych dodatków. Pasuje wszędzie! Łazienka, salon, przedpokój, sypialnia – gdzie tylko chcesz.
Czarny – symbol ciemności.  Podobnie do szarego – to kolor elegancki i nowoczesny. Nadaje wnętrzu ekskluzywny charakter, taki glamour. Jednak użyty nieumiejętnie może przygnębić. Często stosowany jest w łazienkach i sypialniach.
Biały – kolor czystości. Jest neutralny, pasuje wszędzie i do wszystkiego :)
Biały jest idealnym tłem do dekoracyjnych przedmiotów, nie przytłacza i zawsze wygląda świeżo.





Istnieje także podział na kolory atakujące i ustępujące, czyli takie, które potrafią wizualnie przybliżać i oddalać. Ciemne barwy, tak jak ciepłe, sprawiają wrażenie bliższych, a jasne kolory, tak jak zimne, powiększają wnętrze. Im większe nasycenie danego koloru, tym efekt staje się bardziej wyraźny.
Jeśli dobierzesz dodatki w ciepłym kolorze, to będą sprawiały wrażenie oddalonych od ściany, zaś zbliżonych do patrzącego. Z kolei zimne kolory wydają się być oddalone od naszych oczu, więc ich zastosowanie sprawi, że wnętrze nabierze głębi.

Pamiętaj, że zbyt częste przebywanie w pomieszczeniu o mocnych kolorach ścian, może sprawić, że poczujesz się zmęczony.
Jeśli chcesz szczególnie zwrócić uwagę na jakiś element wnętrza, zaakcentuj go przy pomocy koloru wyraźnie ciemniejszego lub jaśniejszego od ścian.


A teraz przedstawiam podstawowe triki, które optycznie zmienią kształt Twoich pomieszczeń :)

  • ·         Niskie pomieszczenie optycznie podwyższysz malując sufit na kolor jaśniejszy niż ściany. Farby o chłodnej tonacji sprawdzą się w tym wypadku najlepiej.
  • ·        By optycznie obniżyć pomieszczenie pomaluj sufit farbą ciemniejszą od ścian, a na górnej części ściany namaluj pasek o szerokości ok. 10 cm, w tym samym kolorze co sufit.
  • ·         Na poddaszu najlepiej pomalować skosy na ten sam kolor co sufit – w przeciwnym wypadku  efekt może być zbyt przytłaczający wizualnie. A jeśli wyróżnisz je kolorem, pomieszczenie będzie wydawało się znacznie węższe.
  • ·         Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie, ale nie wszystkie w tym samym stopniu. Wybierz barwy w chłodnym odcieniu, efekt będzie najlepszy.
  • ·         Barwy ciemne i nasycone sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze.
  • ·         By duże pomieszczenie było przytulniejsze, dobierz ciepłą kolorystykę ścian.
  • ·         By pokój wydawał się szerszy, dobrym pomysłem jest pomalowanie sufitu i dobranie podłogi w kolorze ciemniejszym niż ściany.
  • ·         Pomieszczeniu długiemu i wąskiemu przywrócisz proporcje, malując  krótsze ściany ciemniejszą barwą, zaś dłuższe – jaśniejszą o chłodnej tonacji.
  • ·         Elementy graficzne we wnętrzu również mogą wpłynąć na jego kształt. Pionowe pasy sprawią, że wyda się ono wyższe i smuklejsze. A elementy przebiegające poziomo poszerzą je, nadając przestrzeni.




Kolory ścian, a oświetlenie wnętrza

Światło dzienne zmienia się w ciągu dnia. Rano przeważają niebieskie promienie ultrafioletowe,
w południe są coraz bardziej intensywne, zaś pod wieczór czerwone.
  • ·         Pomieszczenie od strony południowej - przez większość dnia wpada tam ostre dzienne światło, więc kolory ścian powinny być stonowane o chłodnym odcieniu. Promienie słoneczne wzmocnią mocne kolory, przez co staną się jeszcze bardziej intensywne, a przy słonecznym popołudniu, wręcz oślepiające. Unikaj więc ciepłych barw żółtych, pomarańczowych czy czerwonych, szczególnie na ścianach przy oknach. Unikaj również kontrastu – barwy wnętrz powinny być zimne i jasne, np. niebieskie lub szare.
  • ·         Pomieszczenie od strony północnej - jest ciemne i słabo nasłonecznione. Użyj ciepłych i jasnych kolorów, które rozświetlą Twoje wnętrze. Zimne barwy nabiorą niebieskawego, burego odcienia i sprawią, że pokój wyda się ponury. Ciepłe kolory, np. żółcie nie powinny być zbyt intensywne jeżeli urządzasz małe wnętrza.
  • ·         Pomieszczenie od strony wschodniej - światło dzienne najmocniej wpada tam z samego rana, przez resztę dnia pozostawiając pokój zaciemniony. Tu również zastosuj ciepłe, jasne i rozświetlające kolory.
  • ·         Pomieszczenie od strony zachodniej – świetnie będzie wyglądać w chłodnych kolorach takich jak szary czy zielony. Ciepłe barwy mogą wydać się zbyt intensywne.

Światło sztuczne. Wybierając określone kolory pomieszczenia, powinniśmy zadbać o sztuczne oświetlenie i odpowiednio je dobrać.
  • ·         zimne kolory ścian wymagają oświetlenia o zimnej barwie
  • ·         ciepłe kolory ścian wymagają oświetlenia o ciepłej barwie
  • ·         ciemne i mocne kolory ścian wymagają oświetlenia intensywnego.


Ciepłe światło rozświetla barwy ciepłe, przytłumia zimne i czyni je szarawymi. I odwrotnie, światło zimne wzmacnia barwy zimne i osłabia ciepłe. Sprawia, że barwy zimne nabierają świetlistości i blasku, podkreślając ich elegancję i czystość.
O czym warto pamiętać:
Ściana z oknem zawsze wyda się ciemniejsza od reszty pokoju, dlatego pomaluj ją na kolor o ton lub dwa jaśniejszy od reszty pokoju.
Jasne ściany dobrze sprawdzą się w pokoju o małych oknach – wyrównają efekt spowodowany brakiem światła dziennego.
Jeśli w danym pomieszczeniu przebywasz głównie po zmroku, użyj głębokich barw, tak aby sztuczne światło ich nie zniekształciło.

Koło barw
„Koło barw to graficzny wzornik służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Dzięki niemu możemy stworzyć takie aranżacje wnętrz, w których kolory zgrywają się ze sobą, pasują do siebie bez względu czy zależy nam na harmonijnym czy kontrastowym zestawieniu.”
Biały, szary i czarny nie są obecne w tęczy, nie uznaje się ich za kolor, ale są tłem dla wszystkich barw.
Pamiętaj by nie używać zbyt wielu kolorów w jednym pomieszczeniu. Wybierz maksymalnie 3 i zastosuj je w proporcjach 70% - 20% - 10%. Jeśli natomiast używasz dwóch kolorów, użyj proporcji 70% - 30%.





Jak korzystać z koła barw?
Dobór kolorów możemy podzielić na trzy kategorie.


Kolory monochromatyczne – kolory o tej samej tonacji, w różnym stopniu jasności.
Wnętrze z takimi kolorami będzie zrównoważone i spokojne.




Kolory pokrewne – na kole barw leżą obok siebie. Wybieramy kolory sąsiadujące ze sobą, aby uzyskać żywy, ale nie przytłaczający wygląd wnętrza.








Kolory kontrastujące – przeciwstawne, dopełniające. Używając kolorów leżących naprzeciwko siebie na kole barw, osiągniemy efekt odważny i kolorowy. Ten sposób najlepiej sprawdzi się na dużych powierzchniach.



7 komentarzy:

  1. Nie ma co się oszukiwać, ale faktycznie kolory są bardzo ważnym elementem wystroju naszego mieszkania. Ja również bacznie czytałam http://www.greenstyl.pl/5-rzeczy-na-ktore-warto-zwrocic-uwage-wybierajac-meble-do-salonu/ czyli porady na co zwrócić uwagę gdy urządzam salon. Oczywiście meble zostały dobrane idealnie moim zdaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak naprawdę kolor jest również dość ważnym elementem jeśli mamy w planach porządnie się wysypiać w naszej sypialni. Dlatego ja jestem zdania, ze priorytetem są dobre łóżka jak ma senpo i ewentualnie dopiero cała reszta.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem kolory we wnętrzach odgrywają bardzo ważną rolę i należy je dobierać bardzo starannie. Tym bardziej, gdy remontowi poddawany jest pokój nastolatki. W sumie jak czytałem na https://rodzinneogrody.pl/dodatki-ktore-pozwola-ci-przemienic-pokoj-dziewczecy-w-pokoj-nastolatki/ to jeszcze bardzo ważnym elementem są różnego rodzaju dodatki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Żółty pobudza do działania... Przyznam, że nie przepadam za żółtym kolorem, kojarzy mi się jakoś niezdrowo, ALE dalam sie namowić mężowi na żółtą sofę (Solo od Puszmana, jest gdzies na ich stronie https://puszman.com/) i muszę się zgodzic z tym zachęcaniem do działania. Jest szalenie wygodna i ładna, zachęca do położenia sie i nicnierobienia :D No a na ścianach cale życie mam niesmiertelną biel, regularnie odnawianą bo palimy w domu, a ecru już by nie bylo tak urocze :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Nic tak nie odmienia wnętrza sypialni jak piękna, przytulna wykładzina! Nasza Rolka Dociskowa to narzędzie, które pozwoli Ci pracować szybko i sprawnie, niezależnie od skali projektu. Nie trać czasu i energii na próby - zaufaj profesjonalnemu narzędziu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Komentując ostatni post na temat trendów w tapicerce z https://hurtownia-akces.pl/, muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Jako profesjonalny dekorator wnętrz, zawsze szukam nowych źródeł inspiracji i wysokiej jakości materiałów. Wasze spostrzeżenia na temat obecnych trendów w branży są niezwykle cenne, a oferta hurtowni idealnie wpisuje się w potrzeby moich klientów.

    OdpowiedzUsuń
  7. W przypadku awarii urządzeń AGD, szybkie znalezienie serwisu, który oferuje zarówno wysoką jakość usług, jak i przystępne ceny, jest nieocenione. https://serwisagd-technik.pl/firma/ zapewnia właśnie takie połączenie, oferując profesjonalne naprawy urządzeń różnych marek. Ich transparentność cenowa i skupienie na zadowoleniu klienta czynią ten serwis wyjątkowym wyborem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu jesteś :)

Czeczota - renowacja szafek nocnych Art Deco

Czeczota, fornir czeczotowy. Czczczcz...  Podoba mi się ten wyraz, lubię go wymawiać.  A cóż to jest ta czeczota? Wikipedia podpowiada ...